Cestování

Izrael zpřístupní místo Ježíšova křtu

Autor: (jds)

Obrázek

Po dvaačtyřiceti letech zpřístupní v úterý 18. ledna 2011 izraelské úřady  pro volný pohyb turistů místo, kde Jan Křtitel pokřtil svého bratrance Ježíše z Nazaretu v řece Jordán. Klášter Kasr al-Yehud u Jordánu dosud ležel ve střeženém vojenském pásmu na okupovaném palestinském území, kam bylo zapotřebí speciální povolení ke vstupu.

Izraelské úřady investovaly v posledních letech miliony šekelů do stavby zařízení, které by měly zvládnout předpokládané velké množství turistů, kteří ke klášteru Kasr al-Yehud (Palác Židů), jenž se nachází na břehu Jordánu jen pár kilometrů východně od Jericha, po otevření zamíří.


Jan byl oděn velbloudí srstí, měl kožený pás kolem boků a jedl kobylky a med divokých včel. A kázal: „Za mnou přichází někdo silnější, než jsem já; nejsem hoden, abych se sklonil a rozvázal řemínek jeho obuvi.Já jsem vás křtil vodou, on vás bude křtít Duchem svatým.“ V těch dnech přišel Ježíš z Nazareta v Galileji a byl v Jordánu od Jana pokřtěn. Vtom, jak vystupoval z vody, uviděl nebesa rozevřená a Ducha, který jako holubice sestupuje na něj. A z nebe se ozval hlas: „Ty jsi můj milovaný Syn, tebe jsem si vyvolil.“

Izraelský vicepremiér Silvan Šalom, který projektu pomáhal, izraelským médiím řekl, že doufá, že se Kasr al-Yehud nyní stane symbolem pro spolupráci mezi Izraelem, Jordánskem a Palestinskou samosprávou. Datum 18. ledna si pro zahájení první svobodné turistické sezóny na západním břehu Jordánu úřady nevybraly náhodou. Jedná se o tradiční den, kdy řečtí a ruští pravoslavní křesťané konají každoroční pouť na toto místo, aby oslavili svátek Tří králů.

Tradice uctívání místa mezi palestinským Jerichem a jordánským Wadím Charrar jako místa, kde byl Ježíš pokřtěn, trvá už od byzantských dob. Z této éry také pochází některé původní stavby kostelů a dalších staveb, které se na obou březích řeky Jordán nalézají. Místo, kde Jan Křtitel prováděl svůj rituál křtu je v Janově evangeliu (1:28) označeno jako Betanie za Jordánem, což archeologové ve dvacátém století identifikovali jako malé sídlo v jordánském Wadí Charrar na východním břehu. Malý přírodní kopec tvořící jádro Betanie za Jordánem je pojmenován jako Tell Mar Elias (Eliášova hora). Místní tradice totiž tisíce let hovořila o tom, že se jedná o místo, odkud prorok Eliáš vystoupil na nebesa. Brod u Kasr al-Yehud severně od Mrtvého moře je navíc mnohými badateli považován i za místo, kudy starozákonní Židé poprvé vstoupili do Země zaslíbené.


Foto Moshe Torgovitsky


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 15.1.2011, 21:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA