Cestování

Budova britské rozvědky ukrývá historické tajemství

Autor: (jds)

Obrázek

Budova britské Secret Intelligence Service, známé jako MI6, na nábřeží Temže u Vauxhall Cross v jižním Londýně ukrývá další historické tajemství. Nejedná se ovšem o novou konspirační teorii, ale o téměř sedm tisíc let staré pozůstatky původního osídlení Londýna.

Víte, že…? 

Nízké přílivy na Temži v loňském roce umožnily archeologům zkoumajícím pozůstatky původního osídlení Londýna objevit prakticky pod okny jedné z nejstřeženějších budov Velké Británie – zikkuratu tajné služby MI6 – pozůstatky mezolitických dřevěných staveb, pravděpodobně lodních mol, které jsou jednou z nejstarších památek na původní obyvatele tohoto území. Dřeva, částečně poškozená erozí říčního koryta, mají až třetinu metru v průměru a nedávné radiouhlíkové testy prokázaly, že stromy byly pokáceny mezi lety 4790 a 4490 před Kristem. Archeologové se domnívají, že původně stála na suché zemi nebo na nejvyšším bodě malého ostrova, který se tehdy pravděpodobně vytvořil na soutoku menší řeky Effra a Temže.

O tom, že všechna svá tajemství si britská rozvědka střeží velmi bedlivě, svědčí i historka, kterou vedoucí archeologických výzkumů Gustave Milne popsal v listu Guardian. Když archeologové přijeli na místo jednoho mlhavého rána vybaveni stativy, kamerami a měřicím zařízením, nějaký pozorovatel oznámil ochrance budovy, že se v okolí potulují osoby s raketomety přes rameno. „Nakonec přijali naše vysvětlení, že se stativy příliš škody nenaděláme,“ popsal nečekanou zápletku Milne. „Nález je to ale velmi zajímavý, protože v období mezolitu lidé byli spíše kočovní lovci-sběrači, kteří žili v provizorních táborech. Stavebním konstrukcím, jako je tato, se příliš nevěnovali.“

V současné době angličtí archeologové zkoumají podmínky přílivu a odlivu na Temži, aby se mohli na místo vzácného objevu letos na jaře opět vrátit a provést další výzkumy. „Tedy pokud pan Bond dovolí,“ poznamenal Gustave Milne.


Foto Wikimedia Commons


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 10.1.2011, 18:30 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA