Cestování

V Jeruzalémě vzniká Archeologická čtvrť

Autor: (jds)

Obrázek

Jeruzalém
Izraelský památkový úřad IAA oficiálně začal minulý týden se stavbou nové Archeologické čtvrti v Jeruzalémě, která se má stát novým důstojným sídlem památkové péče Státu Izrael. Nová památkářská centrála zahrnující kromě nového muzea s archeologickou zahradou také archeologickou knihovnu, učebny, laboratoře, kanceláře a kavárnu bude stát na západě města. Až dosud totiž izraelští památkáři sídlí v nevyhovujících prostorách Rockefellerova muzea ve východním Jeruzalémě.

Nová budova bude pokrývat plochu 35 tisíc metrů čtverečních a její stavba přijde podle mluvčí IAA Yoli Schwartzové na desítky milionů dolarů, které památkářům věnuje šestadvacet velkých dárců včetně mnoha nadací. Dosavadní sídlo, Rockefellerovo muzeum otevřené v roce 1938 pro prezentaci britských archeologických objevů, totiž již dlouhou dobu nevyhovuje rostoucím prostorovým a technickým nárokům moderní památkové péče. Jako doklad tohoto stavu památkáři uvádí, že většina sbírek se od otevření muzea nezměnila a je stále označena zažloutlými cedulkami psanými na psacím stroji.

Izraelský památkový úřad se stará o bezmála dvacet tisíc archeologických nalezišť a vlastní desetitisíce artefaktů, které by chtěl v nové archeologické expozici vystavit. Výstavba nových prostor také umožní více zpřístupnit původní Rockefellerovo muzeum a upravit jeho expozice, které je právě kvůli omezením spojeným s provozem památkářské centrály dosud mimo hlavní zájem turistů.


Foto: IAA

Publikováno: 29.6.2012, 9:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA