Cestování

Svatá místa v Izraeli budou ve Street View

Autor: (jds)

Obrázek

Ve stále populárnější internetové službě Google Street View si již brzy budeme moci prohlédnout i panoramatické záběry jedněch z nejposvátnějších míst na světě - ze starobylého Jeruzaléma. Americká společnost Google a izraelská vláda totiž dospěly k dohodě o podmínkách, za nichž bude moci fotografie z ulic izraelských měst nasnímat, a do ulic Jeruzaléma již minulý týden vyrazily první vozy vybavené speciálními kamerami.

Služba Google Street View byla spuštěna v roce 2007 a v současné době je k dispozici ve třiceti zemích světa, včetně České republiky. To umožňuje uživatelům mimo jiné z tepla svých domovů virtuálně zkoumat a procházet se kolem historických a kulturních památek vzdálených často tisíce kilometrů daleko prostřednictvím panoramatických snímků z úrovně ulice. „Jeruzalém je hlavním poutním místem pro všechny tři hlavní světová náboženství. Izrael je také kulturním a historickým dědictvím dotýkajícím se životů miliard lidí po celém světě. Za pár měsíců, až budou naše snímky k dispozici on-line, bude Izrael na mapě - a celý svět bude moci vidět a zažít jeho jedinečný charakter,“ prohlásil regionální ředitel Googlu Meir Brand.

Zatraktivnění již tak atraktivního regionu pro turisty si ostatně od snímkování pro tuto globální internetovou službu slibují i izraelští představitelé. „Více než tři miliardy věřících lidí po celém světě se zajímají o Jeruzalém a chtějí ho navštívit alespoň jednou za život. Brzy bude možné do Jeruzaléma vstoupit z mnoha měst po celém světě,“ prohlásil při zahájení izraelského snímkování starosta Jeruzaléma Nir Barkat. „Od nástupu do funkce jsem si stanovil za cíl do deseti let dosáhnout 10 milionů návštěvníků Jeruzaléma ročně. A Google Street View je důležitým nástrojem pro zvýšení počtu turistů. Otevře dveře do Jeruzaléma pro celý svět,“ dodal.

V následujících týdnech se auta a tříkolky osazené speciálními kamerami a označená logy Googlu budou projíždět ulicemi Jeruzaléma, včetně Starého města. Později budou tato vozidla shromažďovat obrázky v Tel Avivu, Haifě, v letoviscích u Mrtvého moře, osadách v Negevské poušti, v Nazarétu a dalších městech v Izraeli. Ministerstvo spravedlnosti povolilo tuto službu v Izraeli teprve poté, co se firma zavázala k dodržování přísných podmínek. Ty kromě tradičního rozostřování poznávacích značek automobilů a tváří, či možnosti rozostřit některé detaily snímků až následně na vyžádání, zahrnují i právo izraelské strany případné plnění smluvních podmínek vymáhat u izraelských soudů, ačkoliv společnost sídlí v USA. Google také musí jasně označit svá vozidla vybavená panoramatickými kamerami, která fotografie pořizují a o snímkování konkrétních ulic veřejnost předem informovat.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 18.9.2011, 13:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA