Cestování

Slavná Alej sfing bude znovuotevřena v říjnu

Autor: (jds)

Obrázek

Jednou z nejvýznamnějších památek, kterou ohrozil akutní nedostatek financí v rozpočtu egyptských památkářů, je proslulá Alej sfing spojující chrámy v Luxoru a Karnaku. Kvůli finanční krizi sice byly podobně jako na jiných památkách nedávno rekonstrukční práce na aleji přerušeny, její opětovné zpřístupnění turistům letos v říjnu to však podle památkového úřadu neovlivní.

Generální tajemník Nejvyšší rady pro památky ohamed Abdel Maksud tento týden ujistil, že i když se restaurátorské práce na Aleji sfing v Luxoru na východním břehu Nilu z důvodu nedostatku finančních prostředků dočšasně zastavily, alej bude podle původního harmonogramu oficiálně otevřena letos v říjnu. „Je to jediný způsob, jak Alej sfing ušetřit od dalšího poškození,“ prohlásil v egyptském tisku. Vysvětlil, že když byly restaurátorské práce odloženy, obyvatelé Luxoru pronikli do jejího okolí a ohrozili nově objevené nálezy. Všechny zásahy místních obyvatel dokáže podle něj zastavit pouze úplné zpřístupnění oblasti turistům.

2011-08-18.SphinxAve2.jpgAlej sfing je asi 2700 metrů dlouhá a asi 76 metrů široká cesta spojující dva význačné chrámy v starověké egyptské metropoli Thébách (dnešní Luxor) lemovaná sochami sfing. Byla postavena za vlády faraona Nektaneba I. z 30. dynastie, který svým rozhodnutím nahradil původní alej postavenou slavnou královnou 18. dynastie Hatšepsut (1502-1482 př. nl). Ta o vzniku této slavné památky informovala na stěnách své červené kaple v karnackém chrámu. Podle tohoto záznamu Hatšepsut postavila na této trase také šest kapliček věnované bohu Amon-Reovi. Během dějin však velká část aleje podlehla zkáze, některé ze sfing byly zničeny, další zmizely pod úrovní terénu a byly překryty místní výstavbou.

Archeologové při nových vykopávkách v oblasti Aleje sfing, zahájených spolu s rekonstrukcí aleje v roce 2007, objevili několik římských staveb a dílny používané pro výrobu hliněných nádob a soch, a také několik reliéfů. Jeden z reliéfů nese kartuši slavné královny Kleopatry VII. (51 - 30 př. nl). Práce probíhala ve třech fázích: nejprve dělníci vybudovali nízkou zeď podél celé aleje, aby se zabránilo jejímu dalšímu poškození, v druhé fázi byl proveden výkop, který odhalil 650 z původních 1350 sfing, nakonec se ujali své práce restaurátoři. Dosud stály práce na luxorské Aleji sfing asi sto milionů egyptských liber a ministerstvo cestovního ruchu nyní nabízí památkářům na dokončení prací další tři miliony liber.

2011-08-18.AveSphinx03.big.jpg


Foto Jennifer Willoughby, kairoinfo4u


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 20.8.2011, 10:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA