Cestování

Jeruzalém má opět opravenou bránu

Autor: (jds)

Obrázek

Čtyřleté úsilí izraelských památkářů restaurovat jeruzalémské hradby kolem Starého Města v Jeruzalémě má za sebou další etapu. Tento týden památková agentura státu Izrael ohlásila dokončení rekonstrukce Damašské brány poškozené během bojů v tzv. Šestidenní válce.

Damašská brána, v hebrejštině známá také jako Ša'ar Šechem (Šekemská brána) či Nábuluská brána, je největší a nejpůsobivější vstupní branou do Starého Města. Její původní stavba byla vybudována pravděpodobně králem Herodem za dob druhého Chrámu, později zde Římané za císaře Hadriana postavili novou bránu s triumfálním sloupem, podle níž má stavba i arabské jméno Báb al-Amúd (Brána sloupu). Současnou bránu s dvěma věžemi a zdobeným cimbuřím nechal vybudovat v roce 1542 osmanský sultán Sulejman I. V roce 1967, když izraelská vojska během Šestidenní války dobývaly východní Jeruzalém, část výzdoby poškodily boje.

Jako podklady pro opravy a doplnění poškozených částí Damašské brány použili památkáři z IAA snímky pořízené na začátku dvacátého století, kdy město řídili Britové.„Díky své kráse je Damašská brána největší zdokumentovaná brána města Jeruzaléma. Jeho historické materiály a mnoho fotografií usnadňují přesnou rekonstrukci jeho vzhledu,“ uvedl architekt projektu Avi Mashiah z IAA. „Každá část výzdoby, včetně všech jejich částí, byla důkladně prostudována a obnovena až do nejmenších detailů, abychom návštěvníkům poskytli tak úplný a kompletní zážitek, jak jen to bude možné.“

2011-08-17.damascus-gate2.big.jpg

Koruna věže byla během prací připoutána k jádru zdi pomocí jedenácti kotev. Památkáři zároveň obnovili chybějící a poškozené kamenné dekorace a strop brány pokryly opět kamenné desky, jak tomu podle historických fotografií bylo v minulosti. Restaurátorské práce po celé délce starých městských hradeb včetně jejich bran začala před čtyřmi lety a památkáři plánují je dokončit do konce tohoto roku.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 17.8.2011, 17:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA