Cestování

Světelný signál si předávali i v Anglii a Walesu

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Český Keltský telegraf má ve Velké Británii mladšího bratříčka! Den před tím, než si první signály předávali čeští čerti na Jihozápadní větvi, se o podobnou akci úspěšně pokusila i skupina dobrovolníků na pomezí Walesu a Anglie. Akce nazvaná „Hovořící ohně“ byla podle tamních organizátorů úspěšná.

Nepřehlédněte 

Cílem „Hovořících ohňů“ bylo podle organizátorů z Projektu Denbighshirských vřesovišť a hradišť otestovat způsob domlouvání mezi místními obyvateli v době železné. V sobotu 19. března po soumraku, který si vybrali kvůli probíhajícímu extrémnímu úplňku Měsíce, se tak na deseti kopcích v okolí Chesteru sešlo na dvě stě dobrovolníků, kteří si signál předávali pomocí pochodní či baterek. První pokus, který plánovali již na loňský prosinec, kvůli nepřízni počasí odvolali.

„Byl to úspěch,“ oznámila po akci organizátorka akce, archeoložka Erin Robinsonová. Nejdelší vzdálenost mezi stanovišti na signalizační trase byla 15 mil (cca 24 kilometrů) mezi kopci u Burton Point a Maidenským hradem. Sama Erin Robinsonová, která vylezla na hradiště Moel y Gaer u Moldu popsala, že byla schopna vidět signály z vysoce výkonné kapesní svítilny ze všech vrcholů kromě jednoho. „Viděli jsme celou trasu i tam, kde jsme nevěřili, že by to bylo možné,“ dodala.

Organizátoři britského pokusu si z celé akce odnesli podobné poznatky, jako jejich čeští kolegové. Podle Robinsonové bylo náročné celou akci zorganizovat, ale zdá se, že zaujala všechny zúčastněné. „Přivedli jsme kopce k životu,“ řekla.

Připravujeme podrobnosti


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 24.3.2011, 13:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA