Cestování

Britské muzeum vystavuje afghánský zlatý poklad

Autor: (jds)

Obrázek

Až do konce června 2011 jsou v Londýně k vidění některé z nejvýznamnějších archeologických objevů ze starověkého Afghánistánu, včetně unikátního zlatého pokladu, který byl určitou dobu považován za ztracený. Vzácné exponáty zapůjčené z Národního muzea v Kábulu, které v současné době prochází rekonstrukcí, představuje minulý týden zahájená výstava Britského muzea nazvaná „Afghánistán: Křižovatky antiky“.

Výstava 

Díky zeměpisné poloze, pozemnímu spojení a historickému vývoji se Afghánistán stal regionem, který si užil úzké vztahy se svými sousedy ve střední Asii – od Íránu a Indie až po Čínu — stejně jako se vzdálenějšími kulturami rozkládajícími se až ve Středomoří. Výstava představuje více než 200 ohromujících exponátů afghánského Národního muzea spolu s některými vybranými exempláři se sbírek hostitelského Britského muzea. Klasické sochy, polychromované předměty ze slonoviny, skleněné a smaltované předměty, leštěné kamenné nádobí z Egypta, ale i šperky vykládané zlatem nošené kočovnickou elitou společně prezentují obchodní a kulturní vazby Afghánistánu a jeho prospěch z umístění na důležité obchodní křižovatce starověku.

Prakticky všechny vystavené objekty pochází z archeologických nálezů uskutečněných mezi lety 1937 a 1978. Archeologická a památkářská komunita ve světě se dlouhá léta obávala, že se po sovětské invazi v roce 1979 a následující občanské války ztratily. Kábulské Národní muzeum v té době bylo raketově ostřelováno a četná starověká figurální zobrazení poté zničilo fundamentalistické islámské hnutí Taliban. Jejich přežití zajistilo několik afghánských úředníků, kteří vzácný poklad záměrně skryli, a tak nyní mohou být vystaveny na putovní výstavě určených zdůrazňující mezinárodnímu společenství, jak je důležité kulturní dědictví Afghánistánu. Diplomatické poslání dochovaných afghánských pokladů i celé putovní výstavy potvrdil svou přítomností na otevření výstavy i afghánský prezident.

Nejstarší předměty na výstavě jsou součástí pokladu nalezeného v místě Tepe Fullol a datují se do roku 2000 př. Kr. Představují nejstarší zlaté předměty nalezené v Afghánistánu, a dokládají spojení s obchodem s městskou civilizací ve starověkém Íránu a Iráku. Pozdější nálezy z období od třetího do prvního století před naším letopočtem pocházejí ze tří dalších lokalit v severním Afghánistánu. Jedná se o nálezy z helénského řeckého města na řece Oxus (dnešní Amudarja) Aj Chanúm ležícím na moderní hranici s Tádžikistánem, centra Kušánské říše Begramu a kočovnického pohřebiště na „Zlaté hoře“ Tillja Tepe.

Afghánský zlatý poklad a další starověké artefakty z této oblasti budou na londýnské výstavě Afghánistán: Křižovatky antiky vystaveny až do 3. července 2011. Muzeum je otevřené denně od 10:00 do 17:30, přičemž v pátek se zavírá ještě o tři hodiny později. Běžné vstupné činí 10 liber a děti do 16 let neplatí, přičemž i další návštěvníci mohou získat další různé slevy. Vstupenky na výstavu lze rezervovat online na webových stránkách muzea. Nejbližšími zastávkami londýnského metra jsou Holborn (500m), Russell Square (800m) a Goodge Street (800m), přičemž do blízkosti muzea se lze dostat i mnoha autobusovými linkami veřejné dopravy.


Foto The British Museum


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 7.3.2011, 10:20
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA