Cestování

Tuniští archeologové vyzývají k záchraně Kartága

Autor: (jds)

Obrázek

Dávné sny římského státníka Cata staršího o úplném vymazaní rivalského Kartága z povrchu zemského by se mohly po dvou a čtvrt tisíciletí dočkat svého definitivního naplnění. Jak po nedávném pádu diktatury bývalého prezidenta Ben Aliho varují tuniští archeologové, hrozí, že pozůstatky starověkého města brzy zmizí pod buldozery bezohledných developerů.

Nepřehlédněte 

„Ceterum censeo Carthaginem esse delendam,“ končíval každou svou řeč před římským senátem bývalý cenzor Marcus Porcius Cato (234–149 př. Kr.). „Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno.“

Slavná slova, která římský politik pronášel v dobách punských válek, i když v předchozí řeči vůbec o Kartágu nehovořil, bývají považována nejen za doklad nenávisti, kterou v starověkém Římě jeho někdejší středomořský rival vyvolával, ale také jako jakýsi obecný symbol zarputilosti a úporného opakovaného naléhání na nějakou politickou záležitost. Naléhavý imperativ dokázal téměř splnit až římský vojevůdce Scipio Africanus mladší (185– 129 př. Kr.) na konci třetí punské války, tři roky před Catovou smrtí. Původně fénické město na území dnešního Tuniska bylo jeho legiemi dobyto a vypáleno. Aby zkáza byla definitivní jeho území Římané navíc rozorali a přeživší obyvatele prodali do otroctví. Podle legendy také celé území posypali solí, aby zde již nikdy nic užitečného nevzešlo.

I přes takovéto „apokalyptické“ ničení dokázalo Kartágo znovu povstat z popela a z malé římské kolonie Iunonia, která zde vznikla, se v průběhu staletí stalo jedno z center raného křesťanství. Pocházel odsud jeden z „církevních otců“ svatý Augustin, v roce 397 se tu konal církevní koncil, který například ustanovil biblický kánon pro západní církev. V sedmém století získali obnovené Kartágo muslimové a na konci tohoto století, v roce 698, o něj válčili s Byzantinci. Tehdy bylo románské město podruhé zcela zničeno a centrum místní moci se přestěhovalo do nedalekého Tunisu.

2011-02-11.Carhage02.jpgModerní archeologické vykopávky na místě starověkého Kartága v druhé polovině dvacátého století začaly odkrývat pozůstatky budov, soch a veřejných prostranství, které se staly jednou z největších turistických atrakcí moderního Tuniska. Po výzvě místních archeologů v roce 1972 se do vykopávek zapojily mezinárodní archeologické týmy a o sedm let získala lokalita status světového kulturního dědictví UNESCO.

Nedávné svržení autoritářského režimu prezidenta Ben Aliho, který se v Tunisku ujal moci palácovým převratem v roce 1987, a uvolněnější poměry v zemi vedly v minulých dnech tuniské archeology k nové výzvě za záchranu Kartága. Poukázali na to, že bývalý prezident a jeho rodina nejenže drancovali kulturní dědictví země a z Kartága si nelegálně přivlastnili řadu cenných starožitných artefaktů, ale také pod tlakem různých finančně silných lobby rozprodávali území archeologické lokality pro nové stavební projekty nenasytných developerů. Hrozí podle nich, že pokud nová vláda rychle nezasáhne, starověké Kartágo, jak ho dnes známe, brzy přestane existovat.

„Za prvé, nová tuniská vláda musí urychleně schválit ochranu a rozvojový plán pro Kartágo. Za druhé, musí být okamžitě zastaveny všechny nelegální stavební projekty v lokalitě Kartága a jeho okolí. A konečně co nejrychleji a pokud možno transparentně navrátit ukradené národní dědictví tuniskému lidu,“ prohlásil archeolog a dlouholetý konzervátor kartágských památek Abdelmadžid Ennabli. „Pokud bude zpoždění příliš dlouhé, hrozí, že lidé začnou brát spravedlnost do vlastních rukou, a z toho vyplynou důsledky, které by mohly být naprosto katastrofální,“ dodal.

Petice za záchranu Kartága je v anglickém a francouzském znění k dispozici na internetu. K petici se můžete připojit i vy, aby dávné touhy římského cenzora zůstaly i nadále pouze v učebnicích latiny a politologie a nestaly se realitou.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 11.2.2011, 19:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA