Cestování

Tutanchamonova hrobka zůstane otevřená pro veřejnost

Autor: (jds)

Obrázek

V posledních měsících se v internetovém zpravodajství a na diskusních fórech, že do konce tohoto roku se má veřejnosti uzavřít jedna z největších světových archeologických památek, slavná hrobka faraona Tutanchamona v egyptském Údolí králů. Šéf egyptské nejvyšší rady pro památky Zahi Hawass však tento týden tuto informaci oficiálně dementoval.

Podle doktora Hawasse v blízké budoucnosti úplné uzavření turisticky atraktivní hrobky nehrozí. „Jedná se o dlouhodobý plán, o němž dosud nebylo rozhodnuto,“ citoval Hawasse Discovery News.

Dlouhodobý plán egyptských památkářů počítá s vytvořením projektu s názvem Údolí replik, kde budou vytvořeny přesné reprodukce nejslavnějších hrobek ze slavného Údolí králů. Projekt za více než deset milionů dolarů počítá v první fázi s třemi kopiemi hrobek. Kromě nejznámější Tutanchamonovy hrobky se bude vytvářet i kopie veřejnosti nyní nepřístupné hrobky faraona Setiho I. a replika hrobky královny Nefertari z Údolí královen. K těmto replikám pak bude přesměrován veškerý turistický ruch, protože zájem o návštěvu hrobek vysoce přesahuje možnosti přes tři tisíce let starých originálních staveb, jejichž cenná výzdoba veřejným provozem nesmírně trpí.

2011-01-26.TutTomb02.big.jpg

I po otevření Údolí replik zůstanou podle plánu otevřeny původní hrobky pro turisty, kteří budou ochotni zaplatit velmi vysoký poplatek. Ten bude dosahovat až osm a půl tisíce dolarů za jednu návštěvu. S vybíráním „regulačních poplatků“ za zvláštní povolení ke vstupu do místa posledního odpočinku faraona Tutanchamona se ostatně setkávají turisté již několik let. Kvůli stavu hrobky museli egyptští památkáři omezit počet návštěvníků na několik set denně, přičemž zájem by byl přibližně dvacetinásobný.


george-edward-carnarvon.thumb.jpg

George Edward Carnarvon

George Edward Carnarvon byl anglický aristokrat, mecenáš a spoluobjevitel Tutanchamonovy hrobky. Narodil se 26.6.1866 na Highclere Castle ve Velké Británii. Zemřel 5.4.1923 ve věku 57 let v Káhiře v Egyptě.

howard-carter.thumb.jpg

Howard Carter

Howard Carter byl britský egyptolog a objevitel Tutanchamonovy hrobky. Narodil se 9.5.1874 v Londýně ve Velké Británii. Zemřel 2.3.1939 ve věku 65 let v Londýně ve Velké Británii.

Hrobku faraona Tutanchamona objevil 4. listopadu 1922 britský archeolog Howard Carter pracující ve službách lorda Carnavona. Malá hrobka do té doby prakticky neznámého faraona obsahovala do nevídané množství starověkých pokladů. O tři roky později byla z hrobky vyzdvižena i faraonova zachovaná mumie. Velká část pohřební výbavy syna slavného faraona Achnatona, který zemřel ve svých devatenácti letech někdy kolem roku 1323 př. Kr., je v současné době vystavena v káhirském muzeu. Samotná mumie je ovšem uložena v klimatizované skleněné schránce v jedné z místností hrobky, označované jako KV62, v Údolí králů nedaleko Luxoru, který ve starověku býval hlavním městem egyptské říše Théby.

2011-01-26.TutTomb.jpgV posledních letech provedli egyptologové a experti z mnoha dalších vědeckých oborů na Tutanchamonových pozůstatcích a také na mumifikovaných ostatcích jeho dětí, manželky a dalších příbuzných rozsáhlé vědecké experimenty, včetně genetických testů DNA. A protože poklady „krále Tuta“ přitahují pozornost milionů lidí po celém světě vznikla na počátku tohoto století i sada replik jeho pohřební výbavy, která s putovní výstavou obcestovala celý svět. Počátkem roku 2009 ji mohli vidět i návštěvníci v Brně.

Údolí králů se nachází na západním břehu řeky Nil pod vrcholem hory El-Quorn. Jako tajné místo pro královské pohřby si ho vybral již zakladatel 18. dynastie Ahmose, jehož dvanáctým následníkem na trůnu byl právě Tutanchamon. Jako královské pohřebiště označil údolí už jezuita Claude Sicard (1677-1726), který zde kopal mezi lety 1708 a 1712. Od té doby tam bylo objeveno dvaašedesát hrobek, převážně ovšem vykradených.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 26.1.2011, 13:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA