Astrologie

Svitky od Mrtvého moře ukrývaly astrologické texty

Autor: (jds)

Obrázek

Vědkyně z Manchesterské university v Anglii podílející se na výzkumu světoznámých svitků od Mrtvého moře nalezla ve fragmentech dva tisíce let starých hebrejských textů popis dávného předchůdce tradičního židovského lunárního kalendáře. Konec svitku obsahuje také jednu z nejstarších věšteckých metod.

Víte, že…? 

Výsledky výzkumu Helen Jacobusové z University of Manchester publikované letos v červenci ukazují, že jeden z tajemných původně babylonských spisů zachycených na kumránském svitku známém jako 4Q318 je počátkem starobylého židovského lunárního kalendáře. Zvěrokruh používá stejné názvy měsíců, jaké používají někteří Židé dodnes, přičemž se ve skutečnosti jedná o původně aramejské překlady babylonských názvů měsíců. Podle svitku bylo možné nejen najít pozici Luny v zvěrokruhu v konkrétní den židovského kalendáře, ale také se dozvědět předzvěst, co se stane, když je slyšet hrom při postavení Luny v určitém znamení zvěrokruhu. „Tento starobylý traktát může být stále ještě používán jako funkční lunární kalendář, který byl předchůdcem dnešního židovského kalendáře,“ říká doktorka Jacobusová, která za svůj výzkum získala letošní Pamětní cenu Seana W. Devera, prestižního ocenění udělovaného již deset let v Jeruzalémě.

Předpovědi v židovském textu jsou podle Jacobusové psány v archaickém, anachronickém stylu, který neodpovídá době jejich vzniku na přelomu našeho letopočtu. Je spíše podobný nejstarším akkadským věšteckým textům omen, zapisovaným babylonskými astrology klínovým písmem do hliněných tabulek tisíc let před tím. Od té doby se omen neustále přepisovaly až do doby vzniku svitků od Mrtvého moře. „Zdá se, že existují úzké vztahy mezi zodiakem v 4Q318 a lunárním zvěrokruhem ze skupiny babylonských textů, z nichž mnohé byly zkopírovány v Uruku a Babylonu na konci druhého a začátku prvního století před naším letopočtem. Obsahují i další dělení zvěrokruhu, v němž se každé z dvanácti znamení zvěrokruhu dělí opět na dvanáct částí,“ říká Jacobusová.

Objev Jacobusové je významným prvkem v poznání dějin astrologických nauk. Z židovského prostředí své doby neexistuje žádný jiný obdobný astrologický text a jedná se také o jediný text na světě, kdy texty omen nejsou zapsány klínovým písmem. Nejstarší texty egyptsko-helénské tradice, z nichž vychází moderní pojetí západní astrologie, jsou přitom minimálně o dvě století mladší.

Publikováno: 4.8.2011, 11:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA