Astrologie

Vědci zkoumají stopy dávné jihoamerické astrologie

Autor: (jds)

Obrázek

Čtyři tisíce let staré sochy z Peru, které jsou zřejmě nejstaršími třírozměrnými plastikami objevenými v Americe, mají podle jejich objevitelů z University v Missouri kosmologický význam. Souvisí totiž s dodnes živými mýty dávných, dosud ne příliš prozkoumaných kultur, které peruánské Andy obývaly dávno před věhlasnou civilizací Inků.

Životní nález několika hliněných trojrozměrných soch, které byly později datovány radiouhlíkovou metodou do období kolem roku 2000 př. Kr., učinil emeritní profesor antropologie University v Missouri Robert Benfer v okrese Santa Rosa de Quives na nalezišti nazvaném Buena Vista asi 50 kilometrů severně od Limy v roce 2006. Plastiky byly součástí pozůstatků pradávné observatoře nazvané podle zdejších vyobrazení „Chrám lišky“ na vrcholku asi desetimetrového pyramidového vrcholku. Celý chrámový komplex je asi 55 metrů dlouhý a je uspořádán tak, že jasně vymezuje směry letních a zimních slunovratů.

„Je to opravdu celoživotní nález,“ píše v aktuálním vydání Journal of Cosmology Robert Benfer. „Tyto busty nám pomáhají lépe pochopit tuto kulturu. Jako v mnoha dávných kulturách, obyvatelé And žili zejména zemědělstvím a některé z jejich mýtů a legend se točí kolem pěstování a sběru potravy. Dokonce i dnes, lidé z And stále vypráví příběhy o lišce, když chtějí vysvětlit dar prvních pěstovaných potravin. Andská legenda říká, že liška našla provaz, který vedl k nebi, kde bylo velké množství nových potravin. Když liška spadla z nebe, roztrhla se a lidem poskytla řadu nových potravin.“

Předinčtí obyvatelé peruánských And měli, jak z pozůstatků mytologie, ale i nalezených výtvarných fragmentů vyplývá, vlastní astrologický systém s vlastními znameními zvěrokruhu. Vláda znamení Lišky přitom byla načasována souběžně s mnoha zemědělskými pracemi, sběrem a zavlažováním polí, a u Buena Vista právě nechali staří kněží postavit pyramidovou základnu pro chrám, který měl tuto nebeskou Lišku oslavit. Dokazuje to právě jedna z nalezených soch, znázorňující Slunce v podobě disku s hrozivou tváří střeženého dvěma stylizovanými liškami. Jejich oči jsou ve tvaru typického lunárního srpku. Benfer a jeho američtí a peruánští kolegové se domnívají, že znázorňuje období solilunárního cyklu kolem prosincového slunovratu zachyceného právě v geometrii celého chrámu.

Pozůstatky prastaré jihoamerické astrologie jsou nesmírně zajímavým fenoménem, protože se datují zhruba do stejného období, kdy na Blízkém východě a v Egyptě vznikal nám dosud známý astrologický systém „západní“ zaznamenaný v nejstarších klínopisných a hieroglyfických textech. „Antropologové si myslí, že mnoho našich dnešních přesvědčení vyplývá ze starověké víry, ale jen občas lze tato tvrzení potvrdit. A toto je jeden z těch případů. Mýty a symboly jsou opětně použity a recyklovány různými způsoby, ale poučení zůstávají stejná. Andští lidé nemohli číst, přesto příběh lišky přežil a je přinejmenším tak starý jako horoskopy, které mnoho lidí čte i dnes. Příběh líčený v sochařství symbolizuje základní opozice mezi Sluncem a Lunou, mužem a ženou, dnem a nocí, dobrem a zlem,“ říká Robert Benfer.


Foto University of Missouri


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 24.5.2011, 12:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA