Astrologie

Solilunární cyklus pro život, cestu a růst: úplněk

Autor: Lenka MAREČKOVÁ

Obrázek

Úplněk je vrcholem solilunárního cyklu. symbolizuje plnost, úplnost, zralost. je to léto roku, dospělost a moudrost našeho života. Je tou fází solilunárního cyklu, kdy můžeme nejsnadněji dosáhnout osvícení. V tuto dobu je také Měsíc nejkrásnější.

Luna v úplňku nás může trápit, její světlo můžeme ale využít i ke svému prospěchu. Zatímco v novu, kdy Luna i Slunce stojí v jednom znamení, se v nás síly v jednom bodě, v jednom okamžiku spojují podobně jako ve chvíli narození nebo smrti, úplněk jakoby v nás probouzel oddělení: má tedy podobnou sílu a moc ve svém vymezeném čase a prostoru, jako současná transformace, která už několik let – desítek let – čím dál tím nepřehlédnutelněji probíhá. Může proto symbolizovat dualitu, vrcholný okamžik rozdělení, které teď obrací směr a začíná se ubírat zpátky k jednomu, jednotě. Nov symbolizuje sjednocení – spojenou sílu Luny i Slunce v jednom znamení. Úplněk pak dualitu, oddělení.

Kvality a síly úplňku

Stejně jako o novoluní přicházejí nové myšlenky, o úplňku můžeme prožít řadu prozření, uvidět mnoho věcí v podstatně jasnějším světle, mohou být uzavřeny různé dohody, je to doba dozrání myšlenek a představ, množství nápadů, rozvinutí nebo dokončení projektů. Zatímco při novoluní se síla a kvality Slunce a Luny spojují v daném znamení, při úplňku, kdy stojí proti sobě – v protilehlých znameních – kvality toho znamení, ve kterém stojí Slunce, osvětlují a dávají sílu kvalitě znamení, v němž je Luna.

I jeho sílu a působení na nás můžeme vnímat dvojznačně, anebo — chcete-li — duálně. Cítíme plnost, světlo, spokojenost a lásku, daří se nám meditovat. Anebo máme potíže se spánkem, pronásledují nás noční můry a nejrůznější potíže, cítíme nezvladatelné emoce, ztrácíme nad sebou kontrolu, připadáme si jako někdo jiný, nic se nám nedaří… Kromě naplnění, projasnění, vyčištění, osvícení a vhledu způsobuje jeho síla otevírání cest k podvědomí a osvětluje v něm všechno skryté a potlačené. Vrhá tak nové světlo i na nejrůznější krize, rozčarování, otřesy, potíže v komunikaci a ve vztazích, množství konfliktů, kriminality, různých dopravních neštěstí apod.

2011-02-18.fullmoon01.jpg

Úplněk jako cesta k podvědomí

A přece je ta základní síla stejná: otevírá cestu k naší mysli a podvědomí a tak zatímco na jedné straně může úplňkový Měsíc, zvlášť, pokud se jeho světlu otevřeme a vítáme jej s přáním jeho sílu a očistnou moc využít, přinášet plnost, osvícení a vhled, na druhé straně – pokud zůstáváme vůči němu nevědomí a máme z něj, ze svých temných zákoutí, které může osvítit a my je tak uvidíme, strach – můžeme podléhat ne jeho, ale vlastní negativitě a nezpracovaným strachům, a prožít – mnoho zbytečných trápení.

Je to tak jenom na nás. Úplněk je možné s radostí přijmout, otevřít se mu a využít příležitosti, které nabízí anebo se s ním bojovat, bát se ho, prožívat odpor – potom se dají očekávat potíže nejrůznějšího druhu. Na povrch přichází mnoho věcí do té doby uložených v podvědomí anebo nevědomí. Je možné to využít a s radostí jej přijmout jako možnost a výzvu k transformaci (ve smyslu transmutace), vědomě pracovat se svými bloky, emocemi, traumaty, nezpracovanými emocemi a strachy, prosit o to, aby se vyčistily a prosvětlily co nejvíc a na tomto vyčištění – prosvětlení – transmutaci úspěšně pracovat.

Do měsíčního světla je možné se stejně příjemně bezpečně uložit jako do Božího srdce anebo do Světla. Vítat ho, přijímat s vděčností jeho světlo a krásu - přijmout jej a třeba jen nechat jeho světlo jen působit, tak jak je třeba. Nebát se a nebránit se mu. Potom i potíže s nespavostí mizí a přichází bohatství slavnosti a svátku a vděčnosti, pokud solilunární cyklus – a úplněk zejména – přijmeme na své cestě jako dar, s vděčností.

I úplněk je očistný – postní den. Silné očistné účinky může mít i úplňková voda, stejně tak se síla některých bylin sbíraných za úplňku nezvyšuje. Se zemí o úplňku, den před ním a po něm nepracujeme, o to víc času bychom v tomto období měli dopřát sami sobě, své moudrosti a porozumění s Měsícem.

Publikováno: 18.2.2011, 15:40
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mgr. Lenka Marečková, nar. 3. 6.1963, PF UK 1996, zaměření na ústavní právo a právo EU a oblast lidských práv, zvláště dětí. Publikační činnost: zpočátku samizdat a exilová nakladatelství, později v odborných časopisech a nakladatelství Academia.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA