Astrologie

Začal lunární nový rok: králíka nebo kočky?

Autor: (jds)

Obrázek

Dnešní novoluní znamená na východě Asie nástup nového lunárního roku. Zatímco v Číně oslavují nový Rok králíka, naši vietnamští spoluobčané i jejich krajané doma zase Rok kočky.

Víte, že…? 

Rok králíka, jehož příchod oslavovali v Číně, by měl být podle zdejší astrologické tradice rokem poklidu a pohody. Měl by vyvažovat předchozí hektičnost Tygra, který vládl v roce minulém. Světu by měla zavládnout pasivita a kontinuita. Lidé narození v letošním roce by měli být v životě šťastní, bystří jako králík a dožívat se vysokého věku. Klidné a mírné povahy, které Rok králíka přináší, snadno překonávají i ty největší obtíže.

Oproti tomu vietnamský lunární zodiak, který je v jedenácti z dvanácti znamení s tím čínským podobný, žádného králíka nezná. Ve Vietnamu je králík považován spíše za chutný začátek večeře, a tak ve Vietnamu právě oslavili nástup Roku kočky. Také lidé narození pod tímto znamením jsou šťastní, citliví, jemní a příjemní. Podle mínění zdejších astrologů jsou kočky jako děti, protože přinášejí do rodiny štěstí.

Východoasijský lunární kalendář má dvanáct zvířecích znamení: Krysa (Myš), Buvol (Vůl), Tygr, Králík (Zajíc) či Kočka, Drak, Had, Kůň, Koza, Opice, Kohout, Pes a Prase. Jednotlivá zvířata, zvolená podle legendy ze soutěže zvířat po Buddhově výzvě, se střídají ve vládě vždy po jednom roce. V pěti po sobě jdoucích dvanáctiletých cyklech se jejich vlastnosti kombinují s pěti živly asijského členění (dřevo, oheň, země, voda, vzduch), střídáním polarit (jing a jang), a samozřejmě také s podrobnějším horoskopem hodinovým. Čínský králík či vietnamská kočka tak za poslední století zatím vládli rokům 1903, 1915, 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987 a 1999.

Publikováno: 3.2.2011, 11:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA