Astrologie

Starověká mince znázorňuje okultaci Jupitera

Autor: (jds)

Obrázek

Výzkum nedávno prezentovaný na výročním zasedání Amerického archeologického ústavu naznačuje, že jedna ze starověkých mincí ražených přibližně 120 let před naším letopočtem symbolicky znázorňuje zákryt Jupitera měsíčním kotoučem. K tomuto úkazu došlo 17. ledna 121 př. Kr. a byl viditelný v hlavním městě tehdejší Seleukovské říše, Antiochii.

Víte, že…? 

Neobvyklé řecké mince, ražené kolem 120 př. Kr., mohou označovat okamžik, kdy lidé ve starověké Sýrii viděli na obloze planetu Jupiter na krátkou dobu zcela zastíněnou Měsícem. Na jedné straně mince je typický portrét krále Antiocha VIII. Philometora (141–96 př. Kr.), zvaného Křivonosý, který ji razil. Na rubu je vedle nápisu ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΑΝΤΙΟΧΟΥ ΦΙΛΟΜΗΤΟΡΟΣ (král Antiochos Philometor) i zobrazení nahého či polooděného Dia, jenž drží v levé ruce žezlo. Nad hlavou boha se vznáší srpek Měsíce a těsně nad předpaženou pravou dlaní se vznáší hvězda, která ve skutečnosti může reprezentovat Jupiter.

2011-01-20.Zeus-Crescent.jpg„Nikdo nikdy znovu nepoužil takovouto ikonografii - bylo to pouze jednou jedinkrát,“ představil archeologům svůj výzkum profesor Robert Weir z University of Windsor v Kanadě. A protože se profesor Weir kromě svého zaměření na klasickou historii zajímá také o starověké mince a historii astronomie, byl zvědavý, proč Antiochos vůbec razil kus měny s takovou neobvyklou kresbou. Mohlo to být něco, co se děje na obloze?

Udělal tedy nějaké výpočty a nakonec spatřil to, co bylo vidět z Antiochie, hlavního města upadající Seleukovské říše, které Antiochos vládl. Dne 17. ledna roku 121 př. Kr. obyvatelé města viděli Jupiter, jak na krátkou dobu zmizel za měsíční kotouč, tedy událost, kterou moderní astronomové nazývají zákryt či okultace.

„Jupiter, když byl zastíněn Lunou, byl v souhvězdí Raka, což je pro tuto oblast velmi významné souhvězdí,“ poznamenal Weir. Staří astrologové totiž věřili, že Sýrie je pod vlivem znamení Raka a v době události se ještě tropický zvěrokruh a souhvězdí na obloze lišily jen velmi málo. Luna Raku navíc vládne. „Pro starověké astrology to mohlo představovat příchod nebo zrození nového velkého krále,“ nabídl jedno z možných vysvětlení Weir.

Objevem jedné okultace, která by mohla vysvětlit podivný symbol na rubu starověké mince, však bádání profesora Weira neskončilo. „Všiml jsem si, že ve stejnou dobu se odehrály i jiné příznivé okultace. V průběhu roku nastal další zákryt Jupitera a – pouhý týden po první okultaci – mohli hvězdáři v Antiochii pozorovat i zákryt Venuše, což pro ně mohlo být také velmi dobré znamení.“

Ostatně mladému králi Antiochovi v tu dobu nebesa skutečně přála, přežil několikaletou spoluvládu se svou dominantní matkou Kleopatrou Theou, která zavraždila svého bratra, a vše vypadalo, že by se po její smrti (která je Antiochovi VIII. dodnes připisována) ve spory zmítané zemi mohl opět usídlit mír. Protože astrologové a astrologii se věnující kněží měli v této oblasti odpradávna velký vliv, je pravděpodobné, že se tato příznivá znamení  král snažil politicky veřejně prodat a nechal je vyrazit na mince. Tím však jeho příznivá znamení také skončila. V následujících letech rozvracel jeho rozpadající se říši rozpor s jedním z jeho bratrů, Antiochem IX., který zpochybnil jeho právo na trůn. Nakonec se oba museli dohodnout na rozdělení toho, co zbylo z kdysi mocné říše Seleukovců. „Na nebesích se stalo něco, co nastává jen přibližně jednou za dva tisíce let,“ prohlásil Weir. „Pár let poté, co zabil svou matku, došlo i k okultaci Marsu a Saturnu. Měsíc zastínil Mars a Saturn dokonce ve stejný čas. To je asi to nejhorší znamení, které v životě můžete dostat,“ konstatoval profesor Weir.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 20.1.2011, 13:10
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA